Контраст contrast
Шрифт
Сховати налаштування hide
Систематичне порушення норм міжнародного гуманітарного права: Встановлено та повідомлено про підозру командиру бригади зс рф за фактом застосування хімічної зброї

За процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора командиру 123 окремої мотострілецької бригади південного військового округу зс рф повідомлено про підозру у вчиненні воєнного злочину (ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України).

За даними слідства, підозрюваний віддав безпосередній наказ на полі бою застосувати засоби ведення війни, заборонені міжнародним правом – газові ручні гранати К-51 та РГ-Во, споряджені лакриматорами (CS, CN). Внаслідок застосування вказаних гранат хімічне ураження отримали військовослужбовці ЗСУ у Донецькій області.

Такі факти є не поодинокими. У грудні 2024 року вже було повідомлено про підозру за аналогічні дії генерал-лейтенанту, начальнику військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту зс рф. Під час розслідування отримано докази, що він забезпечив використання хімічної зброї в бойових діях проти України.

Досудове розслідування у кримінальних провадженнях триває і прокурори спільно зі слідчими ГСУ СБУ продовжують фіксувати та розслідувати всі факти.

Відповідно до Гаазької Конвенції воюючі сторони не користуються необмеженим правом у виборі засобів завдання шкоди супротивнику. Міжнародне гуманітарне право забороняє зброю, снаряди, речовини, які здатні завдати надмірних ушкоджень або зайвих страждань.

Заступник керівника Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу Генпрокурора Тарас Семків нагадує, що Україна та рф є повноправними учасниками Конвенції про заборону розробки, виробництва, накопичення, застосування хімічної зброї та про її знищення. Згідно з п. 5 ст. I Конвенції кожна держава-учасниця зобов’язується не використовувати хімічні засоби боротьби з заворушеннями як засоби ведення війни.

Проте прокурори спільно зі слідчими СБУ, у співпраці з профільними структурними підрозділами ЗСУ постійно фіксують факти застосування рф забороненої хімічної зброї як засобу ведення війни.

З 24 лютого 2022 року отримано інформацію про понад 6,5 тис випадків застосування хімічних речовин зс рф проти Сил оборони України.

Органи прокуратури і слідства тісно співпрацюють з Організацією по забороні хімічної зброї (ОЗХЗ) і відбирають зразки хімічної зброї, в тому числі на полі бою згідно з відповідними протоколами ОЗХЗ. В подальшому ОЗХЗ досліджує отримані зразки у декількох окремих незалежних лабораторіях.

«За одним з таких фактів вже отримано звіт з цієї організації про те, що дійсно мало місце застосування бойових отруйних речовин, зокрема газу СN, під час ведення бойових дій з боку представників російської федерації», – уточнив Тарас Семків.

Заступник керівника Департаменту зауважив, що представники збройних сил рф дуже часто хизуються застосуванням відповідних засобів боротьби з заворушеннями на лінії фронту.

«Очевидно, що вони цього не приховують, такі факти ніяким чином не караються на території росії, відповідні розслідування не проводяться, що свідчить про повне потурання з боку вищого військово-політичного керівництва російської федерації таким діям», – констатував він.