Відбулася конференція, присвячена реалізації положень Пункту 7 «Відновлення справедливості» української Формули миру
20.09.2024
Представники близько 60 країн-партнерів і міжнародних організацій взяли участь у тематичній конференції, присвяченій реалізації положень Пункту 7 «Відновлення справедливості» української Формули миру. Захід відбувся в онлайн-форматі.
Українську сторону на конференції представляли керівник Офісу Президента Андрій Єрмак, Генеральний прокурор Андрій Костін, заступники керівника Офісу Глави держави Ігор Жовква та Ірина Мудра, радники очільника Офісу Президента Дарія Зарівна та Олександр Бевз.
Керівник Офісу Глави держави акцентував, що воєнні злочини та злочини проти людяності, які росія скоює під час цієї війни, є наслідком злочину агресії. Тому, за його словами, без відновлення справедливості неможливо досягти тривалого миру.
Андрій Єрмак наголосив, що рф розраховує на безкарність, а натомість має понести юридичну відповідальність і відшкодувати завдані збитки. Ідеться про виплату репарацій за руйнування і страждання, яких зазнала Україна та її народ.
Міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Вельдкамп як представник країни, що є співголовою Робочої групи з реалізації цього пункту Формули миру, зазначив, що впродовж останніх місяців вдалося досягти значного прогресу в питанні відновлення справедливості.
Зокрема, це ратифікація Україною Римського статуту, видача Міжнародним кримінальним судом (МКС) додаткових ордерів на арешти ексміністра оборони рф та начальника генштабу вс рф, подальше розширення діапазону категорій збитків, які підлягають відшкодуванню.
«Все це свідчить про те, що росія не втече від наслідків її триваючої агресивної війни проти України», – наголосив Каспар Вельдкамп.
Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан наголосив, що всі люди у світі прагнуть та вимагають справедливості, і український народ має безумовне право на справедливість і захист закону. Він відзначив, що Україна сьогодні робить усі необхідні кроки та створює правові інструменти для наближення справедливості.
Генеральний прокурор Андрій Костін зазначив, що українські прокурори та слідчі встановили 119 представників вищого військового командування рф, причетних до злочинів в Україні. Серед них 20 генерал-майорів та 2 адмірали.
«Покарання тих, хто стояв за плануванням і веденням неспровокованої війни – вимога постраждалих, запорука сталого миру і превенція нових злочинів. Саме тому ефективне розслідування на національному і міжнародному рівнях, покарання за злочин агресії, виплата компенсацій постраждалим – це основи Пункту 7», – зауважив він.
Генпрокурор переконаний, що відновлення справедливості в Україні є частиною універсальної архітектури безпеки, оскільки мир у всьому світі може бути міцним, якщо ґрунтується на верховенстві права, повазі та забезпеченні основних цінностей.
«Ми віримо, що нещодавнє рішення України та поточний процес ратифікації Римського статуту стануть додатковим будівельним блоком для просування та підтримки правосуддя щодо міжнародних злочинів», – додав він.
Також Андрій Костін зазначив, що наша держава позитивно сприймає ініціативу прокурора Каріма Хана щодо активізації діалогу стосовно розвитку положень, пов’язаних із переслідуванням за злочин агресії, у Римському статуті.
Заступниця керівника Офісу Президента Ірина Мудра зауважила, що завдяки колективним зусиллям міжнародної спільноти вже зроблені значні кроки до справедливості. Одним із найважливіших вона назвала створення Реєстру збитків для України як першого елементу комплексного міжнародного механізму компенсації.
«Тепер ми переходимо до створення комісії з розгляду претензій, інструмент для якої має бути готовий наступного року, щоб вона почала працювати у 2026 році. Дуже важливо, що ми досягли широкого консенсусу щодо відсутності політичних перешкод для створення претензійної комісії», – розповіла вона.
Ця тематична конференція стала вже третьою серед запланованих у продовження першого Саміту миру. Метою цих заходів є розробка загального мирного плану, який ініціював Президент України Володимир Зеленський.
275