В Офісі Генпрокурора відбулося перше засідання Міжнародної ради експертів з питань злочинів, учинених в умовах збройного конфлікту (ФОТО)
10.08.2021
В Офісі Генерального прокурора створюється Міжнародна рада експертів з питань злочинів, учинених в умовах збройного конфлікту. Генпрокурор Ірина Венедіктова провела перше засідання із національними експертами цього дорадчого органу.
До роботи в Міжнародній раді наразі долучились заступник Міністра юстиції України – Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Іван Ліщина, заступник Міністра закордонних справ України Євгеній Єнін, постійний Представник Президента України в АР Крим Антон Кориневич, доцентка кафедри міжнародного права Національного юридичного університету ім. Я. Мудрого та директорка Центру міжнародного гуманітарного права і перехідного правосуддя Оксана Сенаторова, віце-президент Української асоціації міжнародного права Тимур Короткий, перший віце-президент Української асоціації міжнародного права Микола Гнатовський, засновник ГО «Регіональний центр прав людини» Роман Мартиновський, головний редактор сайту Цензор.нет Юрій Бутусов та журналістка і координаторка Медійної ініціативи за права людини Ольга Решетилова.
Основною метою створення Міжнародної ради експертів є залучення іноземних і міжнародних фахівців, національних експертів з міжнародного гуманітарного та міжнародного кримінального права, а також представників неурядових правозахисних організацій задля вивчення досвіду розслідування воєнних злочинів і злочинів проти людяності та розробки національних стандартів у цій галузі.
«Ця міжнародна експертна платформа дасть змогу нам виробити дорожню мапу з розслідування злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту в Криму і на Сході України, а також притягнення до відповідальності причетних за вчин
ення воєнних злочинів та злочинів проти людяності в усіх юрисдикціях. Наразі ми працюємо в багатьох векторах одночасно: триває розслідування і скерування справ у національні суди, також ми активно взаємодіємо з Міжнародним кримінальним судом, крім цього співпрацюємо з колегами з інших країн, які переслідують своїх громадян за незаконну участь в бойових діях на Донбасі. Тому на цьому новому майданчику буде міжінституційна координація і єдине інформаційне поле для усіх зацікавлених сторін», - заявила Генпрокурор.
Експерти зазначили, що готові долучитися до підготовки фахівців слідчих підрозділів, що будуть створені в СБУ та Нацполіції і спеціалізуватимуться на злочинах, вчинених в умовах збройного конфлікту. Базою для проведення навчання буде Тренінговий центр прокурорів. Також фахівці акцентували, що необхідно ініціювати поглиблення знань в цій галузі і для суддів.
«Переконана, що з таким потужним експертним складом наша Міжнародна рада зможе напрацювати методологію та рекомендації для прокурорів, слідчих і суддів. Крім цього, ми поставимо за мету розробити бачення або стратегію державної політики в кримінальній юстиції щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту. Серед першочергових завдань також комунікація щодо ратифікації Україною Римського статуту Міжнародного кримінального суду», - додала Ірина Венедіктова.
Генпрокурор відзначила надзвичайно важливу роль представників неурядових правозахисних організацій, які всі роки збройного конфлікту та окупації активно допомагали правоохоронцям у зборі доказів для передачі до Міжнародного кримінального суду. Також вона повідомила, що невдовзі Офіс Генпрокурора направить до МКС чергове інформаційне повідомлення щодо подій у Криму.
1263