Прокурори на захисті державних інтересів: Забезпечення цивільного захисту населення – серед пріоритетів у роботі органів прокуратури Хмельниччини
Прокурори на захисті державних інтересів: Забезпечення цивільного захисту населення – серед пріоритетів у роботі органів прокуратури Хмельниччини
02.08.2024
Коментують: перший заступник керівника Хмельницької обласної прокуратури Юрій Висоцький, заступник начальника відділу організації заходів цивільного захисту ГУ ДСНС України у Хмельницькій області В'ячеслав Волохович.
Особливої актуальності питання цивільного захисту населення набуло в умовах повномасштабного вторгнення в Україну російської федерації, яке супроводжується численними ракетними ударами, бомбардуваннями, обстрілами та руйнуванням населених пунктів, житлових кварталів, об’єктів цивільної інфраструктури.
Одне з провідних місць у системі заходів цивільного захисту населення належить створенню та функціонуванню колективних засобів захисту, призначених для убезпечення широкого кола людей від впливу шкідливих та небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.
Ще до початку повномасштабного вторгнення російської федерації окремі органи місцевого самоврядування намагались позбутися об’єктів цивільного захисту з метою уникнення обов’язку їх утримання.
У Хмельницькій області є місто Нетішин, на території якого працює Хмельницька атомна електростанція, що є джерелом підвищеної небезпеки.
Прокурори Хмельниччини встановили, що Нетішинська міська рада прийняла 11 незаконних рішень щодо списання з балансу комунальної власності 48 об’єктів протирадіаційних укриттів загальною площею близько 33 тис кв м, а це майже 74% від загальної кількості об’єктів захисту, яких всього у місті налічується 65. З подальшим переданням їх ОСББ для використання як підвальні приміщення для власних потреб.
З прийняттям таких незаконних рішень, громада міста Нетішина втратила можливість для укриття більше 19 тис осіб, що становить більшу половину населення міста.
За позовами прокурорів, міська рада наразі відновила право комунальної власності на 41 об’єкт.
Рішення аналогічного характеру також були прийняті Теофіпольською селищною радою. Її сесії списали з балансу комунальної власності 29 об’єктів протирадіаційних укриттів загальною площею майже 10 тис кв м, які можуть розмістити понад 4,5 тис осіб.
Ці незаконні рішення створили передумови для використання захисних споруд не за призначенням та втрати можливості укриття для захисту населення.
Загалом, за втручання прокурорів, судами зобов’язано зареєструвати право комунальної власності на 87 об’єктів на Хмельниччині площею майже 50 тис кв м та місткістю близько 28 тис осіб.
Окрім цього, прокурори вживають заходи представницького характеру про зобов’язання відповідальних осіб до приведення об’єктів захисту цивільного населення у належний для використання стан.
З початку повномасштабного вторгнення прокурори Хмельниччини пред’явили позови щодо забезпечення належного утримання 26 захисних споруд, площею понад 5,5 тис кв м та місткістю 5 тис осіб. 10 з них уже задоволено судами стосовно 9 об’єктів місткістю 1550 осіб та площею понад 2 тис кв м.
Питання безпеки населення перебуває на постійному контролі прокурорів Хмельниччини.