Контраст contrast
Шрифт
Сховати налаштування hide
Прокурори на захисті державних інтересів: Прокуратура запобігла розорюванню 85 курганів ранньослов’янського періоду на Хмельниччині

Коментують: начальник управління представництва інтересів держави в суді Хмельницької обласної прокуратури Андрій Гаврилик, начальник відділу з питань земельних відносин цього управління Іван Гончар, кандидат історичних наук, доцент, старший науковий співробітник відділу охорони пам’яток Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтва Сергій Семенчук.

У Хмельницькій області налічується 256 пам’яток археології усіх історичних епох, ще 586 об’єктів – у статусі щойно виявлених. Територію регіону населяли трипільці, скіфи, давні слов’яни та інші.

Археологічні пам’ятки належать до культурної спадщини України і є одним із проявів культурної самобутності та надбанням нашого народу. Тому невипадково росія з початку повномасштабного вторгнення завдає непоправної шкоди культурній спадщині. Її захист сьогодні набув особливої актуальності.

У межах представницької роботи прокурори у судовому порядку запобігли розорюванню 85 курганів ранньослов’янського періоду у селах Карачківці та Гуменці Кам’янець-Подільського району.

Зокрема, Карачківці є цілим археологічним комплексом, який репрезентує старожитності різних історичних періодів. Там трапляються знахідки доби неоліту.

Ці дві курганні групи як пам’ятки археології взято на державний облік ще у 1990 році. Особливість об’єктів у тому, що вони висвітлюють обряд поховання давніх мешканців краю орієнтовно XII-XIII століття. 

Прокурори встановили, що дві земельні ділянки історико-культурного призначення площею 4 гектари, де знаходяться кургани, незаконно передали у комунальну власність під виглядом сільгоспземель.

Використання цих земель з метою аграрної діяльності створює реальну загрозу для збереження об’єктів археологічної спадщини та їх наукового дослідження у майбутньому.

У жовтні 2024 року суд задовольнив два позови Хмельницької обласної прокуратури і зобов’язав повернути землі до державної власності. Адже землі історико-культурного призначення можуть належати виключно державі. Позовні заяви пред’явлено в інтересах Хмельницької ОВА до Головного управління Держгеокадастру в області та двох місцевих рад.

Загалом упродовж цього року прокурори пред’явили 27 позовів задля охорони та захисту земель цієї категорії. На цей час 23 – задоволено, зокрема 11 позовів стосуються повернення державі понад 24 га особливо цінних земель.

До прикладу, у листопаді за позовом Шепетівської окружної прокуратури у судовому порядку повернуто державі понад 1 гектар землі у межах села Васьківці Ізяславської міської громади, де знаходиться пам’ятка археології місцевого значення «Курган».

На сьогодні зібрано матеріали для захисту інтересів держави у суді щодо збереження ще 23 об’єктів археологічної спадщини.