Контраст contrast
Шрифт
Сховати налаштування hide
Прокурори на захисті державних інтересів: Понад 400 га земель водного фонду Волині цьогоріч повернуто державі через порушення вимог законодавства

Коментують: начальник відділу представництва інтересів держави в суді Волинської обласної прокуратури Тарас Смалюк, прокурор цього відділу Наталія Костюк та заступник керівника Луцької окружної прокуратури Сергій Мацюк.

Природний водний фонд Волині складає 220 озер загальною площею 14,3 тис га, 130 малих і середніх річок протяжністю 3,2 тис км. Вони потребують особливого захисту, оскільки можуть стати об’єктом неправомірних посягань.

Незаконна передача земель водного фонду, зміна їх цільового призначення на cільгоспземлі створює передумови для знищення меліоративних систем державної власності і порушення природної екосистеми.

У 2024 році органи прокуратури Волинської області пред’явили 10 позовів щодо повернення у власність держави 560 га земель цієї категорії через порушення вимог законодавства.

Наразі 9 позовних заяв на 502 га задоволено. Реально виконано 6 судових рішень – повернуто 428 га.

Волинська обласна прокуратура виявила факт неправомірної інвентаризації ділянки площею 146 га в межах осушувальної системи «Чорногузка» як землі сільгосппризначення. Ділянка накладається на мережу меліоративних каналів і річку Чорногузка.

Ця річка перетворена у магістральний канал, який є державною власністю й перебуває на балансі Регіонального офісу водних ресурсів у Волинській області. Відтак інвентаризація землі із подальшою передачею у комунальну власність призвели до вилучення частини земель водного фонду та зміни її цільового призначення.

Господарський суд скасував державну реєстрацію та зобов’язав Торчинську селищну раду повернути землю Луцькій районній військовій адміністрації. Рішення суду набрало законної сили та повністю виконано.

Також задоволено позови про повернення трьох ділянок водного фонду загальною площею понад 100 га у зв’язку із проведеною Олицькою селищною радою їх незаконною перереєстрацією у комунальну власність. Підставою звернення до суду стало те, що на цих землях знаходяться гідротехнічні споруди, які перебувають у власності держави та знаходяться на балансі ДП «Укрриба» та ДП «Айфіш».

Крім того, Луцька окружна прокуратура встановила незаконну реєстрацію Цуманською селищною радою права комунальної власності на понад 180 га земель водного фонду, які відносяться до державної власності. Там розташовані гідротехнічні споруди, що з огляду на законодавство унеможливлює вибуття таких земель.

Незаконна зміна форми власності земельних ділянок створювала загрозу подальшого незаконного розпорядження, безповоротного вилучення з власності держави, а також призвела до порушення суспільних інтересів щодо збереження водних ресурсів.

На даний час суд задовольнив усі позови за цими фактами. Вони перебувають на виконанні.

Волинські прокурори і надалі стоятимуть на захисті земель водного фонду.