Прокурори на захисті державних інтересів: На Черкащині прокуратура оскаржує фраудаторні правочини і повертає борги державі
Прокурори на захисті державних інтересів: На Черкащині прокуратура оскаржує фраудаторні правочини і повертає борги державі
21.03.2025
Коментують: Заступник керівника Черкаської обласної прокуратури Станіслав Торопчин, начальник управління представництва інтересів держави в суді Черкаської обласної прокуратури Володимир Зубенко, начальник відділу представництва інтересів держави з питань земельних відносин управління представництва інтересів держави в суді Черкаської обласної прокуратури Ірина Дмитрик, керівник Смілянської окружної прокуратури Валентин Танцюра.
Під час реалізації функції представництва інтересів держави в суді прокуратурою встановлено випадки, коли боржники, намагаючись уникнути виконання судових рішень, вчиняють правочини, спрямовані на штучне виведення активів. Такі дії мають ознаки фраудаторності — правочин укладається боржником з метою виведення свого майна з-під стягнення.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що принцип добросовісності є основоположним у цивільному праві, а отже — правочин не може бути інструментом для ухилення від сплати боргу чи невиконання судового рішення.
Черкаська обласна прокуратура системно застосовує оскарження фраудаторних правочинів як ефективний механізм представницького захисту інтересів держави.
Зокрема, прокурорами оскаржено низку договорів купівлі-продажу нерухомості у м. Черкаси на понад 24 млн грн, укладених бенефіціаром підприємства, що роками ухилявся від сплати плати за землю, з пов’язаними особами. Суд погодився з доводами прокуратури, визнав правочини недійсними та повернув майно у власність боржника для подальшого звернення стягнення. В результаті — підприємство сплатило до місцевого бюджету понад 2,5 млн грн.
Ще в одному випадку, з метою уникнення сплати понад 150 тис грн за користування землею, боржник передав належне йому нежитлове приміщення родичу за договором дарування. Після подання прокуратурою позову про визнання правочину недійсним, боржник частково виконав рішення суду — сплатив до бюджету більшу частину суми.
Також прокуратура забезпечила участь у справі за позовом виконавчої служби, де підприємство, ухиляючись від стягнення 400 тис грн на користь міської ради, передало нерухомість до статутного капіталу іншого пов’язаного підприємства. Суд задовольнив вимоги та забезпечив можливість реального виконання рішення.
Окрему увагу приділено справам, пов’язаним із кримінальними провадженнями, де підозрювані, намагаючись уникнути конфіскації, передавали майно іншим особам. За позовами обласної прокуратури у двох таких випадках відкрито провадження, а на майно на понад 1,5 млн грн накладено обтяження.
Органи прокуратури й надалі послідовно застосовуватимуть інститут недійсності фраудаторних правочинів як дієвий спосіб захисту державних інтересів і забезпечення реального виконання судових рішень.