Офіс Генпрокурора та представники громадянського суспільства продовжують роботу над розробкою механізмів захисту прав військовослужбовців
28.11.2024
Міжнародна рада експертів провела чергову робочу зустріч з питань захисту прав військовослужбовців. Вона стала продовженням діалогу, який відбувся на міжвідомчій нараді в Офісі Генерального прокурора за участі представників міністерств, органів правопорядку та державних інституцій у липні цього року.
Обговорили коло актуальних питань, пов’язаних із захистом прав українських військовослужбовців під час ресоціалізації у цивільне життя, надання всебічної допомоги їм та членам їхніх родин.
Представники громадських організацій презентували Концепцію відновного правосуддя для військовослужбовців та ветеранів. Мова йде про можливість застосування до ветеранів війни, які вчинили кримінальне правопорушення у стані посттравматичного стресового розладу, покарання у вигляді пробаційного нагляду з лікуванням. Виключенням у межах такого підходу стануть тяжкі та особливо тяжкі злочини: вбивства, сексуальне насильство, злочини щодо неповнолітніх тощо.
На думку громадськості, це буде кроком держави назустріч захисникам та захисницям, які сьогодні обороняють країну від ворога.
Ще однією темою обговорення стало посилення кримінальної відповідальності військовослужбовців у злочинах, вчинених проти порядку несення служби. На основі статистичних даних випадків самовільного залишення військових частин планується проведення відповідного аналізу й підготовка спільного звіту.
Також приділили увагу проблематиці небойових безповоротних втрат військовослужбовців.
Учасники зустрічі подякували один одному за системну співпрацю та домовились продовжити спільну роботу над ефективними механізмами захисту прав українських захисників.
У заході офлайн та онлайн взяли участь начальник Департаменту кримінальної політики Офісу Генпрокурора Олексій Бонюк, начальник Центрального управління Міноборони України з питань захисту прав Володимир Лагута, голова громадської організації «Медійна ініціатива за права людини», координаторка напряму захисту прав військовослужбовців Міжнародної ради експертів Ольга Решетилова, директор громадської спілки «Українська Гельсінська спілка з прав людини» Олександр Павліченко, керівник з доступу до правосуддя American Bar Association’s Rule of Law Initiative Роман Авраменко, директор Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов, членкиня правління громадської організації «Асоціація психологічного консультування та травматерапії» Оксана Сивак, голова правління громадської організації «Всеукраїнська правозахисна організація «Юридична сотня» Леся Кляровська, а також представники інших громадських організацій.
Нагадаємо, на початку року у Міжнародній раді експертів був запроваджений спеціалізований напрям захисту прав військовослужбовців. Зі сторони громадянського суспільства цю надважливу тему модерує МІПЛ.
207